Rozkaz L.12/2008

Związek Harcerstwa Polskiego                                                                                                         Kielce,  03.12.2008 r.

Rozkaz L. 12/2008

Wyjątki z rozkazu specjalnego Komendanta Kieleckiej Chorągwi ZHP z dnia 3 grudnia 2008 roku:
Druhny i Druhowie
W dniu 2 grudnia 2008 roku w wieku 101 lat odszedł na wieczną wartę harcmistrz JULIAN HENDLER – wieloletni instruktor Chorągwi Kieleckiej Związku Harcerstwa Polskiego im. Stefana Żeromskiego, który swe życie poświęcił służbie Bogu i Polsce. Druh Julian urodził się w Kielcach 4 lutego 1907 r. Do ZHP wstąpił w roku 1918 do 3 Kieleckiej Drużyny Harcerzy im. Tadeusza Kościuszki w Kielcach. Następnie był członkiem 2 Kieleckiej Drużyny Harcerzy im. Henryka Dąbrowskiego działającej przy Gimnazjum im. Mikołaja Reja (obecnie I Liceum Ogólnokształcące w Kielcach).
Po ukończeniu kursu instruktorskiego w 1929 r. otrzymał stopień podharcmistrza, a w 1931 r. stopień harcmistrza. W latach 1928 – 1929 Julian Hendler był drużynowym 8 Kieleckiej Drużyny Harcerzy, a w latach 1932 – 1938 prowadził drużynę starszych harcerzy w Opatowie. W tym czasie brał udział w Zlotach ZHP: w Poznaniu (1929) i w Spale (1935). Był uczestnikiem Zlotu Skautów Słowiańskich w Pradze w 1931 r. i Zlotu w Gödele w 1933. W czasie wojny polsko – bolszewickiej 1920 był członkiem Pogotowia Harcerskiego. W chwili wybuchu wojny w 1939 r. pełnił funkcję Komendanta Pogotowia Wojennego w Ostrowcu. W czasie okupacji niemieckiej należał do ZWZ i AK, a od 1943 r. do Szarych Szeregów. Po zakończeniu wojny zgłosił się i pracował jako instruktor w Hufcu Kielce-miasto. W latach 1957 – 1959 pracował w Komendzie Chorągwi Kieleckiej. Od 1980 r. był członkiem Kręgu Seniorów ZHP „Łysica”. Do chwili obecnej pracował w Komisji Historycznej przy Komendzie Chorągwi Kieleckiej. Uczestniczył w zbiorkach i uroczystościach Kręgu „Łysica-Jodła”, a także w Sejmikach Kręgów Łysicy w Sielpi. Chętnie dzielił się swoimi doświadczeniami z pracy harcerskiej z młodymi instruktorami. Na harcerskich ogniskach i kominkach w gawędach przekazywał tradycje harcerskie i wspomnienia z harcerskich obozów.
Odznaczony Krzyżem Armii Krajowej w 1995 r., Krzyżem za udział w wojnie polsko-bolszewickiej – 1991, Medalem za udział w wojnie obronnej 1939 – 1988, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski – 1984, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski – 2007, Medalem PRO MEMORIA – 2005. Odznaczony Krzyżami „Za zasługi dla ZHP” w stopniu srebrnym i złotym oraz
z rozetą-mieczami.
– ogłaszam czternastodniową żałobę w Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Kieleckiej;
– polecam okryć kirem sztandary harcerskie i założyć czarne opaski na Krzyże Harcerskie;
– polecam we wszystkich ośrodkach opuścić flagi do połowy masztu na znak żałoby;
3. Drużny
3.3.1. Zwalniam z funkcji drużynowej 12 KGZ dh. pwd. Katarzynę Pasek. Dziękuję jej za dotychczasową pracę.
3.3.2. Zwalniam z funkcji drużynowego 18 KDH dh. phm. Piotra Wychowańca. Dziękuję mu za dotychczasową pracę.
3.3.1. Zwalniam z funkcji drużynowej 23 KDH dh. Weronikę Waśko. Dziękuję jej za dotychczasową pracę.
3.3.4. Mianuję drużynowym 12 KGZ dh. Milota Jakubowskiego
3.3.5. Mianuję drużynowym 18 KDH dh. Piotra Laczka