Obrzędowość hufca

W czerwcu 2011 roku została przeprowadzona wśród instruktorów hufca ankieta, która miała dać odpowiedź na pytanie czy hufcowi potrzebny jest bohater. Jednoznacznym wnioskiem z przeprowadzonego badania jest brak potrzeby zdobywania bohatera oraz chęć wzmocnienia pracy z nazwą, symboliką i marką KIELCE – POŁUDNIE.

10453018_707354399319212_2359161178543040742_o

Maskotka

Maskotką naszego hufca jest sowa o imieniu Sophia. Co roku, zasłużona, jedna drużyna w hufcu dostaje zaszczyt opiekowania się sową i nadania jej swoich barw.

Nazwa

Nazwa Kielce – Południe jest związana z zakresem terytorialnym na jakim działa hufiec. Przez dłuższy czas używano nazwy pisanej bez myślnika „Kielce Południe”. Nazwa oficjalna zapisana w Krajowym Rejestrze Sądowym brzmi Kielce – Południe (pisane z myślnikiem). Analizowanie pochodzenia nazwy jest jednak sprawą otwartą. Warto przypomnieć sobie warunki w jakich powstawał hufiec Kielce-Południe w roku 2004. Wychodząc z założenia, że zmiany są dobre, grupa instruktorów postanowiła stworzyć hufiec, który nie miałby bagażu doświadczeń zarówno pozytywnych jak i negatywnych, w którym dałoby się stworzyć „nową jakość harcerstwa”. Można by wysnuć z tego wniosek, że przydomek „Południe” charakteryzował nowo powstałą jednostkę jako „idącą pod wiatr”, w kierunku zmian, w inną stronę niż wskazuje magnetyczna igła kompasu. To jednak tylko domysły i nienależny ich traktować jako jednoznaczna intencja „ Ojców założycieli”.

Gwiazdozbiór Krzyża Południa i logo

logo hufca

Logo hufca to harcerska lilijka w kolorze zielonym, na której znajdują się  gwiazdy – cztery większe i jedna mniejsza, rozmieszczone tak, jak w gwiazdozbiorze „krzyża południa”. Dawniej, gdy na świecie nie było jeszcze GPS i radiostacji, żeglarze orientowali się na morzu tylko za pomocą nieba. Tak jak na północnym niebie Gwiazda Polarna wskazuje nam drogę, tak niegdyś na południowym był to krzyż południa, którym posługiwał się w swoich wyprawach m.in. znany odkrywca  Amerigo Vespucci.

Cru

Piosenka

Piosenka hufca napisana przez instruktorkę naszego hufca – Martę Bieniek.

„Na południowym niebie..”
muz. i sł. Marta Bieniek

1. Ruszyłem w świat z plecakiem i gitarą
Czuwać by nie zgasła wielka wiara.
To jest moja siostra, spójrzcie tam jest mój brat
inne mamy barwy lecz zmieniamy ten sam świat

Ref.:      Na południowym niebie gwiazdy mocno lśnią
                              Kolejnych wyzwań trud.

2. Sięgać tam gdzie trudno dojrzeć wzrokiem.
 Lepszym być, silniejszym niż przed rokiem
Ten sam mam cel, a razem można więcej
Najważniejsze są splecione ręce.

Ref.:      Na południowym niebie gwiazdy mocno lśnią
                              Kolejnych wyzwań trud.
                              Na południowym niebie gwiazdy mocno lśnią
                              A każdy dzień co cud…