Historia Hufca

Historia powstania Hufca ZHP Kielce-Południe znajduje swoje źródła na długo przed jego faktycznym zawiązaniem. Wiosną 1994 roku w ówczesnym referacie harcerskim Hufca Kielce im. Obrońców Westerplatte spotkali się, może przez zrządzenie losu a może przez przypadek ludzie mający tożsame poglądy na harcerstwo. Harcerstwo rozumiane jako służba. Harcerstwo w którym zwraca się baczną uwagę na pracę nad sobą, gdzie instruktor jest wzorem do naśladowania dla młodego człowieka, gdzie stawia się wysokie wymagania względem kadry i gdzie panuje swoistego rodzaju, dobrze rozumiana elitarność i wysokie standardy.

Ludzi tych, ze względu na kolory beretów które nosili nazwano „zielono-czarno-czerwonymi”. „Zieloni” to Błękitny Szczep Dzieci Gór. „Czarni” to 8 Kielecki Szczep Drużyn Harcerskich i Zuchowych im. Zawiszy Czarnego oraz 29 KDH. „Czerwoni” natomiast to Szczep Pikującego Orła.

Ich wieloletnie próby, wprowadzania reform, budowania jednostki organizacyjnej przyjaznej drużynowemu, pracującej na wysokim poziomie zakończyły się w momencie powołania do życia odrębnego hufca – Kielce-Południe.

3 grudnia 2004 roku odbyły się pierwsze wybory władz Hufca ZHP Kielce Południe. Wybranie władz statutowych zapoczątkowało formalne funkcjonowanie hufca z siedzibą przy VI Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Kielcach przy ulicy Gagarina 5. W skład pierwszej Komendy weszli:

• Komendant hufca phm. Wojciech Grzesik;
  • Zastępca komendanta hufca phm. Adam Rukat;
  • Członek Komendy phm. Marcin Stochmal;
  • Członek Komendy phm. Anita Stradowska;
  • Członek Komendy hm. Maciej Wlazło.

W skład hufca weszły wówczas następujące drużyny:

• 2 KDH im. Jana Henryka Dąbrowskiego;
  • 21 KDH im. 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej;
  • 29 KDH- Bukowina;
  • 41 KDH im. Jana Piwnika „Ponurego;
  • 45 KDH im. Elżbiety Zawadzkiej „ZO”;
  • 50 KDH im. Adasia Żeromskiego;
  • 51 KDH im. Edmunda Massalskiego;
  • 85 KDH;
  • 86 KDH;
  • 102 KDH im. Wojciecha Bartosa Głowackiego;
  • 1 KGZ- Puszczańska Gromada;
  • 7 KGZ- Wesoła Ferajna;
  • 7 KGZ- Ogniste Orły;
  • 12 KGZ- Leśne Ludki.

22 grudnia 2004 roku powołana została także Komisja Stopni Instruktorskich z przewodniczącym hm. Maciejem Wlazło na czele. Swoje funkcjonowanie rozpoczęły także Namiestnictwo Zuchowe orz Namiestnictwo Harcerskie.

Rozpoczęła się wielka przygoda setek kieleckich harcerzy i harcerek. Przygoda ze wspólną służbą, wyzwaniami, zabawą. Przygoda, która trwa aż po dziś dzień.